Zázvor je natolik rozšířené koření, že jej zná snad každá hospodyňka. Prodává se rozemleté na prášek nebo v podobě celistvého čerstvého kořenu, ovšem jde o velmi svéráznou rostlinu, o níž se vyplatí před jejím využitím dozvědět se alespoň základní informace. Některé mohou být překvapivé i pro skutečné znalce:
Co o něm říká Tradiční čínská medicína – tento prastarý vědní obor vám naznačí, že zázvor patří mezi silně zahřívající koření, která byste měli užívat v rozumném množství. Důležité je v těle nastolit vnitřní rovnováhu, a právě zázvor v tomto směru vydatně pomáhá při nachlazeních, oslabení imunitního systému, a třeba i při plísňových onemocněních, například kandidóze. V chladných dnech je skvělou volbou pro zahřátí, což ovšem může být klidně i v létě, pokud se prudce ochladí z 30 stupňů na 10, a několik dnů za sebou stále prší.
Tvorba kyseliny solné v žaludku – moudří lidé si dobře uvědomují, že dokud žaludek produkuje dostatek trávicí kyseliny chlorovodíkové neboli solné, můžeme se těšit dobrému zdraví. Na tvorbu této velmi důležité látky má však neblahý vliv stres a současný hektický životní styl a paradoxně se vám budou tvořit žaludeční vředy nikoli z nadbytku této kyseliny, ale spíše z nedostatku, kdy v žaludku převládnou odpadní kyseliny ze špatně trávené potravy, a navíc se oslabí tvorba ochranného slizničního hlenu. Tomu všemu se lze vyhnout jednak striktní regulací stresových podnětů, dostatečně dlouhým spánkem a odpočinkem, a také alespoň občasným popíjením zázvorového čaje, protože právě zázvor má kouzelnou moc posilovat tvorbu žaludeční kyseliny.
Je zcela bezpečný pro každého – zázvorový čaj mohou pít děti, dospělí, i senioři a v rozumném dávkování nepředstavuje takřka pro nikoho žádný zdravotní problém. Pamatujte ovšem na to, že se jedná o silně zahřívající potravinu, a čím silnější efekt, tím obezřetnější množství je třeba vyměřovat.