Naše zeměpisné šířky vám sice umožňují pěstovat i tropické rostliny, ale nikdy se jim u vás nebude tak dobře dařit jako v jejich domovině. Totéž platí i u ovoce a zeleniny. Jestli si chcete něco vypěstovat pro sebe, budete se to muset naučit. Potřebujete jen čas, odhodlání a rostliny s hlínou. Můžete spoustu věcí pěstovat na záhonku, ale vyšší výnosnost je mnohem lepší, když budete přes sezonu pěstovat plodiny ve skleníku. Díky skleníku můžete vypěstovat mnohem více plodů, a také v něm můžete pěstovat květiny. Dříve byly skleníky k dostání jen se skleněnými tabulemi, ale dnes už se prodávají skleníky i z polykarbonátu. Mnozí lidé si doma dokonce dělali sami improvizované skleníky například ze skleněných lahví, a nebo si vyráběli foliovníky.

zahradní skleník

U těch je hlavní nevýhodou to, že stačí trochu větší vítr a ten vám folie potrhá nebo dokonce celý foliovník odnese. Pokud uvažujete nad tím že si pořídíte skleník – prodej dnes probíhá tak, že si vyberete skleník který chcete a doma si ho sestavíte. Nemusíte se toho bát, nic na tom není. Skleník, a samozřejmě i ten z polykarbonátu, poskytuje rostlinám vyšší vzdušnou vlhkost a také více tepla.

skleník pěstování

Právě proto se v něm rostlinám tak líbí. Pokud je to potřeba, stačí otevřít dveře nebo okna a vlhkost se trochu sníží. Ve skleníku je ideální prostředí pro mnoho druhů rostlin, a i lidé, kteří mají zahradu spíše okrasnou než užitkovou, si skleníky pořizují právě na pěstování květin. Ze skleníku bude nadšená třeba monstera, banánovník nebo další druhy tropických květin. A jestli patříte mezi milovníky kaktusů, skleník by vám na zahradě rozhodně neměl chybět. Mnozí lidé doma nemají sklep, a tak ve skleníku pěstují houby. Dnes se dají koupit hotové substráty, které stačí dát do skleníku kde je vlhkost, a za pár dní budete sklízet první vlastní vypěstované houby.